473796-2017 - ResultatSverige-Västerås: Bussar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussar med biogasdrift.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Västerås Lokaltrafik avser köpa 16 stycken stadsbussar typ låggolv ledbuss med biogasdrift. Bussarna ska uppfylla Svensk Kollektivtrafiks tekniska normer för Buss 2014 samt gällande EU-direktiv. Beställaren avser att teckna avtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen