473818-2020 - ResultatSverige-Huddinge: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mark-, gatu- och beläggningsarbeten
Referensnummer: UPP-2020/053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser mark-, gatu- och beläggningsarbeten.
Entreprenadarbeten kan omfatta bl.a.:
— markarbeten,
— beläggningsunderhåll,
— gatuarbeten,
— diverse ledningsarbeten,
— brunnsättning,
— kantstensättning,
— skyltning och vägvisning,
— tillgänglighetsanspassning,
— trafiksäkerhetsåtgärder,
— anläggning av vegetationsytor,
— anläggning av fasta utrustningar, exempelvis parkmöbler och lekutrustning
— anläggning av fallskydd,
— färdigställandeskötsel av vegetationsytor
— belysningsinstallationer
— garantiskötsel
Avrop sker utifrån behov. Behov kan variera under kontraktstiden. Årsvolym kan ej garanteras.
Kontraktsarbeten är indelade i två geografiska områden.
Område 1: Östra Huddinge. Öster om järnvägsspåret genom Huddinge C.
Område 2: Västra Huddinge. Väster om järnvägsspåret genom Huddinge C.
Max 2 Entreprenör per område tilldelas kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen