473973-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygresor utrikes
Referensnummer: 23.3-2249-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar utrikes flygresor.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Flygresor utrikes.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till tjugo (20) ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt en särskild fördelningsnyckel.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 644 miljoner SEK exklusive moms. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2022-12-01, om upphandlingen inte blir föremål för överprövning, och löper därefter under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till tjugo (20) Ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Sista tidpunkt för att lämna anbud är 2022-09-30 23:59.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 644 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60400000 Flygtransport, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen