474023-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Josef ombyggnation av flerbostadshus
Referensnummer: 201814
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser ombyggnation av flerbostadshus, Kv. Josef. Projektet är beläget i centrala Västerås, öster om Karlsgatan och norr om Timmermansgatan. Kv. Josef har 97 lägenheter, Kv. Kåre har 55 lägenheter och Kv. Ivar har 100 lägenheter.
Option 1: Kv. Kåre
Option 2: Kv. Ivar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ombyggnation av flerbostadshus