474036-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrakt avseende GE för ombyggnad av Botanhuset
Referensnummer: 2476/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Botanhuset, en del av Naturhistoriska riksmuseet, disponerar en egen byggnad söder om huvudbyggnaden på norra Djurgården vid Roslagsvägen, Stockholm. Projektet avser total invändig ombyggnad där samtliga tekniska system förnyas. Ett mer effektivt sätt att nyttja lokalerna ska uppnås i och med projektet.
Målet är att NRM ska få ändamålsenliga lokaler för den recentbotaniska verksamheten. All teknisk installation uppdateras till dagens standard, detta med så små ingrepp som möjligt i stommen.