474044-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion av bostäder, Kv Esset
Referensnummer: 18/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad för nyproduktion av bostäder inom Kv Esset 3-5, Ribbingsväg, Sollentuna.
Upphandlingen, Dnr 15/00219, avser Sollentunahem AB med organisationsnummer 559087-2445
Inom fastigheterna Esset 3-5 i Edsberg planerar Beställaren att tillföra fler lägenheter som komplement till befintligt bestånd. Beställarens övergripande målbild är att bygga det antal lägenheter utifrån gällande detaljplan som ger bäst totalekonomi med hänsyn till lägenhetsfördelning och parkeringsbehov. Det kommer också inom entreprenaden ingå att lösa parkering genom parkeringsgarage och/eller ytparkering samt även cykelparkering. Arbete med i iordningställande av mark och trädgård inklusive anpassning till omgivningen beräknas ingå i entreprenaden. I dagsläget finns ett bygglov för totalt 97 lägenheter i fyra byggnader varav tre i fyra plan och ett i 12 plan. Detta bygglov kan användas men även andra lösningar som ryms inom detaljplanen accepteras om det ger Beställaren en bättre totalekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen