474074-2018 - ResultatSverige-Tumba: Byggnation av kommunalhus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad för byggnation av nytt kommunhus
Referensnummer: 2018:222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215222 Byggnation av kommunalhus
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser totalentreprenad avseende strategisk
Samverkan/partnering inom byggproduktion. Samverkansentreprenad.
Byggentreprenaden i projektet kommer att genomföras som en samver-kansentreprenad där beställare och entreprenör gemensamt ska arbeta
Effektivt och funktionellt mot samma mål
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggentreprenaden i projektet kommer att genomföras som en samverkansentreprenad där beställare och entreprenör gemensamt ska arbeta