474141-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: KS 22/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar vinterväghållning och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Lastning och bortforsling av snömassor till angiven plats kan komma att avropas.
Varbergs Fastighets AB kommer endast att avropa från detta avtal vid behov. Varbergs Fastighets AB kommer att avropa enligt samma skötselnivå som serviceförvaltningen.
Delområdenas geografiska omfattning visas på kartor i bilagor eller digitalt kartmaterial med samma namn som Område/Tur.Ytor som ska vinterväghållas är på kartorna som regel färgmarkerade, undantag kan förekomma.
Information om områdena visas i bilaga 1. Delområden.
Föregående års ( ca 2018-01 -- 2022-01) volym var ca 20 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Upphandlingen omfattar vinterväghållning och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Lastning och bortforsling av snömassor till angiven plats kan komma att avropas. Pris för denna tjänst ska anges men kommer inte att utvärderas. Denna tjänst, Lastning och bortforsling av snömassor, blir som ett komplement till befintligt avtal lastbilstransporter och entreprenadmaskiner inklusive förare. Inga volymer garanteras för detta område.
Varbergs Fastighets AB kommer endast att avropa från detta avtal vid behov. Varbergs Fastighets AB kommer att avropa enligt samma skötselnivå som serviceförvaltningen. Avrop sker i från det område som respektive fastighet ligger i. Avrop ska ske i överenskommelse med entreprenören och med god framförhållning. I nuläget hanteras väghållningen internt för Varbergs Fastighets AB.
Föregående års ( ca 2018-01 -- 2022-01) volym var ca 20 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras. Den totala ytan som ska vinterväghållas är ungefär lika stor som under föregående avtalsperiod. Bortsett från tillkommande ytor genom nyproduktion under avtalsperioden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Områden/ytor kan tillkomma och frånfalla. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör per område.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 24 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.