474144-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gislaved: Installation av styr- och reglersystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-tjänster för kommunala VA-anläggningar
Referensnummer: 22-322-61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Verksamheten behöver upphandla tjänster för installations elektriker.
Avtalet ska också innefatta köpa av el material till mindre projekt.
Felsökning av el-utrustning på Va-anläggningarna samt installation i mindre projekt och möjlighet till inköp av Viss el-utrustning .
Upphandlingen är en SUA dvs att personalen som jobbar med arbetet ska vara  säkerhetsprövad. I de fall underleverantör anlitas är kraven detsamma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31600000 Elektrisk utrustning, 31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym för avtalet är 2 500 000