See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Styr och regler
Beskrivning: Upphandlingen omfattar följande: - drift och support, administration och kontroll/hjälp med systemen - felavhjälpande underhåll av systemen - kompletterande leverans av befintliga installationer Följande delområden: Systemområde - Siemens Systemområde - Schneider Systemområde - Citect Föregående års volym var cirka 5 700 000 kronor. UM kan inte garantera någon volym under avtalstiden utan anbudsgivaren ska leverera det verkliga behovet. Takvolym för avtalet är 40 000 000 kronor. Takvolymen avser fyra (4) år. Takvolym ska inte förväxlas med uppskattad volym för upphandlingen. När takvolym för avtalet har uppnåtts upphör detta att gälla. Dock kvarstår leverantörens förpliktelser avseende garantiåtaganden och leveransvillkor för de beställningar som gjorts på avtalet. Avtalet gäller i två (2) år efter avtalsstart med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget. Avtalsstart är planerad till 2023-09-01. En leverantör (1) per del kommer att antas
Intern identifierare: FF 157/202
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72267000 Underhåll och reparation av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 31682210 Instrumenterings- och styrsystem, 32441200 Fjärrmät- och styrutrustning, 38570000 Regler- och styrinstrument, 42961200 SCADA eller motsvarande system, 48921000 Automationssystem, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Systemområde - Siemens
Beskrivning: -
Intern identifierare: Systemområde - Siemens
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Systemområde - Schneider
Intern identifierare: Systemområde - Schneider
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Systemområde - Citect
Intern identifierare: Systemområde - Citect