Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synundersökning och glasögon till Försvarsmakten
Referensnummer: FM2020-17314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Anställda inom Försvarsmakten har enligt Arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS 1998:5) rätt att erhålla glasögon kostnadsfritt av sin arbetsgivare. Försvarsmakten har ungefär 25 000 anställda. Denna upphandling innefattar synundersökning, bildskärmsglasögon, skyddsglasögon, korrektionsglas till skyddsglasögon och skyddsmask åt personal inom Försvarsmakten samt till personser som genomför den allmänna värnplikten. Försvarsmaktens verksamhet är spridd över en stor geografisk yta, från Kiruna i norr till Malmö i söder, och behovet av en rikstäckande distribution är därför stort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33734000 Glasögon, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen