Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler för Kontor och offentliga miljöer
Referensnummer: FM2020-656
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla ett standardsortiment gällande arbetsstolar, logementmöbler, kontorsmöbler samt möbler för offentlig miljö. Upphandlingen omfattar även cirkuläritet och hållbarhet för möbler. Myndigheten har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda i landet och därmed behov av rikstäckande distribution av nämnda varor/produkter.
Upphandlingen omfattar fyra (4) anbudsområden:
Anbudsområde 1 – Kontor och offentliga möblerAnbudsområde 2 – Logementmöbler ?Anbudsområde 3 – Arbetsstolar ?Anbudsområde 4 – Service och cirkulära tjänster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kontor och offentliga möbler
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler, 39130000 Kontorsmöbler, 39134000 Datormöbler, 39143100 Sovrumsmöbler, 39153000 Konferensmöbler, 50850000 Reparation och underhåll av möbler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Logementmöbler
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 39130000 Kontorsmöbler
Arbetsstolar
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 39100000 Möbler
Service och cirkulära tjänster
Del nr: 4