474194-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Dryckesautomater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe- och vattenautomater med tillhörande Varor och Tjänster
Referensnummer: 23.3.2401-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42968100 Dryckesautomater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Kaffe - och vattenautomater med tillhörande Varor och Tjänster
Välkommen att lämna Anbud i Upphandlingen av kaffe- och vattenautomater med tillhörande Varor och Tjänster, med diarienummer 23.3.2401-18.
Det finns möjlighet att lämna anbud på hela eller delar av Upphandlingen
— Kaffeautomater med tillhörande Varor och Tjänster,
— Vattenautomater med tillhörande Varor och Tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711310 Elektriska kaffebryggare, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade
Ramavtal kommer att kunna användas för Avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Myndigheter under regeringen är Avropsberättigade med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning. Se Statistiska centralbyråns allmänna myndighetsregister för detaljerad information om statliga förvaltningsmyndigheter, statliga affärsverk, AP-fonder, Sveriges Domstolar och Domstolsverket samt svenska utlandsmyndigheter.
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap 18 och 22 §§ i lag (SFS 2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), är Avropsberättigade med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade på Ramavtal.
Av bilaga Avropsberättigade framgår vilka myndigheter och organisationer som under Ramavtalsperioden är Avropsberättigade.
Upphandlingen är indelad i två Anbudsområden:
Anbudsgivare kan lämna Anbud på ett eller två Anbudsområden.
Läs vidare under avsnitt Avropsförfrågan.
Omsättning
Anbudsområde kaffeautomater med tillhörande Varor och Tjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 120 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal för år 2017. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Anbudsområde vattenautomater med tillhörande Varor och Tjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 6 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal för år 2017.Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Antal Ramavtalsleverantörer
Kammarkollegiet kommer efter utvärdering och kvalificering att anta de femton (15) högst rankade Anbudsgivarna som Ramavtalsleverantörer inom varje Anbudsområde, förutsatt att så många Anbud inkommer.
Ramavtalets ingående och löptid
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av Ramavtalsleverantör och Kammarkollegiet och löper därefter under en period av 24 månader från och med att det trätt i kraft. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Eventuell förlängning av Ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 24 månader.
Ramavtalet beräknas träda i kraft 17.2.2019.
Anbudets språk
Svenska ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna Upphandling, inklusive Anbudets språk, om inte annat framgår av respektive krav.
Sista anbudsdag
Sista dag för Anbudsinlämning är 2.12.2018 23:59.
Tilldelningsbeslut och avtalsspärr
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under första kvartalet 2019.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga Anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande Anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.