474234-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Järnhandelsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelssortiment- Verktyg, verkstadskemikalier och produkter för skärande bearbetning
Referensnummer: C 2018-1452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44316000 Järnhandelsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Forskningsverksamheten på Chalmers understöds av ett antal verkstäder. Större delen av arbetet i dessa utgörs av kvalificerad prototyptillverkning för forskningsändamål samt framtagning av kursmaterial inom olika institutioner.
Arbetet vid verkstäderna kräver ofta kvalificerad rådgivning från leverantör, exempelvis vid bearbetning av material med olika egenskaper i olika typer av maskiner.
Behov av verktyg och tillbehör finns också hos vaktmästerier och servicepersonal.
Upphandlingen avser:
Del 1: Handverktyg, elhandverktyg, mätverktyg, fästelement, kap och slip, verkstadskemikalier, bygginstallation, redskap, verkstadsutrustning och övrigt sortiment.
Del 2: Skärande verktyg, såsom gängverktyg, fräs- och svarvplattor samt borr.
Köparen förbehåller sig rätten att vid särskilda behov köpa avtalade produkter från andra leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09211630 Rostskyddsoljor, 24960000 Olika slag av kemiska produkter, 24963000 Rostskyddsmedel, 43800000 Verkstadsutrustning, 44420000 Varor som används för byggnadsändamål, 44423200 Stegar, 44510000 Verktyg, 44511000 Handverktyg, 44511100 Spadar och skovlar, 44512000 Diverse handverktyg, 44512300 Hammare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen