474342-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ENKÖPING: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymutrustning till Pepparotsbadet
Referensnummer: UPN2020/176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings Kommun kommer inom kort öppna ett nytt badhus där det även kommer finnas ett gym.
Denna upphandling omfattar gymutrustning, installation och service till detta gym.
Gymmet ska ha en bred inriktning mot hälsa och välbefinnande. Beräknad öppning av gym är den 6 januari 2021.
Utformning och val av maskiner och annan utrustning ska göra att alla känner sig välkomna. Träningen ska vara lättillgänglig även för den som ej har stor träningserfarenhet och ge alla möjlighet att snabbt komma igång med sin träning via enkla instruktioner och "komma igång"-program.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37440000 Träningsutrustning, 37441300 Träningscyklar, 37441400 Roddmaskiner, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37442300 Muskelträningsmaskiner för under- och överkroppen, 37442500 Träningsvikter, 37442900 Universalträningsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning och bakgrund