Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidshyra fordon (Hyrbilar)
Referensnummer: 20231
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar korttidshyra fordon från ett dygn eller mer, max 6 månader om inte annat överenskommits vid beställning. Uppdraget gäller i första hand för kottidshyror inom Umeå kommun, Vännäs kommun, och Robertsfors kommun. Anbudsgivaren ska vara en rikstäckande leverantör för att kunna leverera korttidshyra av fordon på annan ort.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen