474482-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkan/Partnering Aktivitetshall.
Referensnummer: UH-2017-276
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Motala kommun avser upphandla totalentreprenad, samverkan/partnering av aktivitetshall. Den befintliga anläggningen som nu ska ersättas är en konstfrusen plan med kapacitet för 3 000 åskådare vilket varit i bruk sedan 1965. Nuvarande kylssystem för isbädden måste bytas med hänsyn till miljö- och energiaspekter. Ett förslag till detaljplan för att möjliggöra en aktivitetshall har varit på samråd och planen beräknas bli fastställd i juni 2018.
Projektet omfattar uppförande av en aktivitetshall med huvudsaklig inriktning på bandy. Projektet syftar här vid till att stärka områdets profil som idrottscenter.
Aktivitetshallen skall vidare kunna ta emot större publikmängder och olika typer av evenemang.
Projektet omfattar genomförande av förstudie med en option gällande vidare projekteing av bygghandlingar och förestående produktionsarbeten
Detaljerad information framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen