474483-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Spåranläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Depå Ringön Spårentreprenad.
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234116 Spåranläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innehåller byggnation av ca 3 100 spårmeter gatuspår på betongslipers, 29 växlar 2 enkla korsningsväxlar 4 fyrkryss som byggs på träslipers eller betongplatta och därtill hörande kontaktledning, växelstyrning och växelvärme
Entreprenaden innehåller även inkoppling i nuvarande trafikspår med 4 gatuspårsväxlar och därtill hörande kontaktledning, växelstyrning och växelvärme
Depån skall tas i drift senast 1.11.2019 då de nya vagnleveranserna påbörjas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45234120 Arbeten för stadsjärnväg, 45234121 Spårvägsarbeten, 45234129 Spårläggning för stadsjärnvägar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Depån skall tas i drift senast 1.1.20191 då de nya vagnleveranserna påbörjas.