474491-2026 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten – För upprättande av förfrågningsunderlag för GC-vägar, v 1676 i Länghem och v 554 i Bollebygd
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFör upprättande av förfrågningsunderlag för GC-vägar, v 1676 i Länghem och v 554 i Bollebygd
BeskrivningUPPDATERING april: tider uppdateras och upphandlingens tidplan planerar att flyttas fram. Upphandlingen avser projektering för bygghandling med fast arvode till en utförandeentreprenad gällande två nya gång- och cykelvägar, inklusive kontraktsuppföljning i entreprenadskedet. 1) Väg 1676, sträckan väg 27 till Kryddvägen, Länghem, Tranemo kommun, sträckan är ca 2 km lång. 2) Väg 554, sträckan Ballasjövägen till cirkulationsplats Rävlandavägen, Bollebygd kommun inkl. passager vid cirkulationsplatsen Rävlandavägen/Hindåsvägen, sträckan är ca 1,2 km lång. Syftet med projektet är att öka trafiksäkerheten genom att anlägga två GC-vägar. Längs sträckorna saknas gång- och cykelväg och oskyddade trafikanter färdas på vägar som de upplever som trafikfarliga.
Intern identifierareKOM-418049
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFör upprättande av förfrågningsunderlag för GC-vägar, v 1676 i Länghem och v 554 i Bollebygd