474498-2021 - ResultatSverige-Gustavsberg: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stödboende
Referensnummer: 2021SCN/0041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Värmdö och Tyresö har beslutat att genomföra en gemensam upphandling av stödboende. Värmdö kommun är inköpscentral, men kontrakt tecknas med vardera kommun.
Upphandlingen omfattar stödboende med olika grader av stödinsatser för personer i åldern 16–64 år.
ANBUDSOMRÅDEN
Anbudsområde 1: Socialpsykiatri – större stödinsats
Anbudsområde 2: Socialpsykiatri – mindre stödinsats
Anbudsområde 3: Ungdomar/unga vuxna (16-20 samt 18-25) – större stödinsats
Anbudsområde 4: Ungdomar/Unga vuxna (16-20 samt 18-25) – mindre stödinsats
Anbudsområde 5: Sociala problem/beroendeproblem kvinnor – större stödinsats
Anbudsområde 6: Sociala problem/beroendeproblem män – större stödinsats
Anbudsområde 7: Sociala problem/beroendeproblem blandade kön – större stödinsats
Anbudsområde 8: Sociala problem/beroendeproblem unga vuxna – större stödinsats
Anbudsområde 9: Sociala problem/beroendeproblem – mindre stödinsats
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets maximala avtalstid är 4 år. Det totala kontraktsvärdet för ramavtalen beräknas uppgå till cirka 110 miljoner kronor. Beräkningen är baserad på vad kommunerna Värmdö och Tyresö har avropat stödboende för under föregående år.
Behovet av stödinsatser varierar mellan kommunerna och över tid. Några garantier eller utfästelser om volym kan inte göras.
Del nr: 2
Del nr: 3
Anbudsområde 4: Ungdomar/unga vuxna (16-20 samt 18-25) – mindre stödinsats
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9