474627-2019 - ResultatSverige-Lidingö: Utrustning för biblioteksautomation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFID-utrustning som tjänst till Lidingö stads stadsbibliotek
Referensnummer: 18/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30238000 Utrustning för biblioteksautomation
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla avtal avseende RFID-utrustning till Lidingö stad (Staden). Avtalet omfattar Självbetjäningsautomater (ca 3 st.), RFID-plattor (ca 17 st.) samt sorteringsverk för återlämnade medier.
Staden upphandlar detta som en tjänst, dvs. att Staden kommer inte att äga utrustningen utan endast hyra den under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering om uppdraget
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska om svensk version saknas. Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Staden vill att anbudet är undertecknat av behörig företrädare, antingen genom e-signering eller genom att namnteckningen skannas in och bifogas anbudet.
OBS! Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.