474628-2023 - ResultatSverige-Stenungsund: Läkarvård och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolläkare
Referensnummer: 2023-206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling utav en skolläkare till de kommunala grund och gymnasieskolorna i kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stenungsunds kommun inbjuder att inkomma med anbud avseende upphandling utav en skolläkare till de kommunala grund och gymnasieskolorna i kommunen.
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallad "beställaren") genomför en upphandling avseende Skolläkare.
Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
För information om beställaren, se Stenungsunds kommun
Omfattning och Syfte
Upphandlingen av Skolläkare avser en (1) skolläkare till de kommunala grund- och grundsärskolorna och gymnasie- och gymnasiesärskolan i Stenungsunds kommun.
Uppdraget gäller åtta (8) timmar per vecka, ca 20 veckor per termin, en omfattning på ca 272 timmar per läsår enligt överenskommelse med beställare.
Beställaren avser teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Avtalet beräknas starta 2023-08-16 och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar, förändring av elevantal som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.