474792-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GIS – Ramavtal.
Referensnummer: UH 2016/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar avropsberättigade myndigheters/motsvarandes behov av anbudsgivarens hela utbud av programprodukter för Geografiska Informations System – GIS och produktnära tjänster enligt angivna krav och förutsättningar i denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivaren utfäster sig att till avropande myndigheter över detta Ramavtal endast sälja de varor och i förekommande fall tjänster som ryms inom ramen för detta avtal och att varken marknadsföra eller sälja varor för områden inom vilka avropande myndigheter har andra ramavtal.
Viss överlappning kan finnas gentemot andra existerande/kommande ramavtal.
Då det aktuella ramavtalsområdet förändras, befintliga produkter uppdateras och nya produkter tillkommer, så kan bedömningar komma att behöva göras under avtalsperioden avseende om, och i så fall vilka, förändrade/nya produkter beroende på funktion och användningsområde som kan anses ingå i Ramavtalet. Upphandlande myndigheter förbehåller sig rätten att göra sådana bedömningar.
Samtliga myndigheter som omfattas av upphandlingen äger rätt att avropa till de priser och villkor som anges i ramavtalet.