474795-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektriskt installationsmateriel.
Referensnummer: 17/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för elektriskt installationsmateriel tex. kabel, relä, lysrör, ledlampor, armaturer, värmefläktar m.m.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende löpande behov av elmateriel såsom kabel, relä, timer, lysrör, gren/vägg-uttag, ledlampor, halogen, lysrör, armaturer, värmefläktar m.m.
Jönköpings kommun avser att teckna avtal med en elgrossist som har ett brett sortiment och utbud.
Denna upphandling omfattar artiklar som inom branschorganisationen ”Sveriges elgrossister” SEG betecknas i E-nummerlistor.
Lager
Antagen leverantör bör tillhandahålla ett lager i Jönköping för snabb service till verksamheten för avhämtning och med kunskap om sortimentet.
Öppettider ska minst vara 7:30 – 16:30, vardagar.
Uppfylls detta medges ett märvärde om 30 000 kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31320000 Kraftledningskablar, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31530000 Delar till lampor och belysningsutrustning, 31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter, 31681410 Elmateriel, 44320000 Kabel och tillhörande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen