Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägsalt för dammbindning
Referensnummer: UH-2020-192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34927100 Vägsalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar vägsalt för dammbindning, magnesiumklorid 47 % eller likvärdigt enligt bilaga utvärderingsmodell. Leverans av vägsaltet ska gå direkt till Skellefteå kommuns förråd enligt bilaga leveransadresser. Inga frågor besvaras under v. 27 t.o.m. v. 31
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34927100 Vägsalt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen