475120-2021 - ÄndringSverige-Norrköping: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klinga etapp 4
Referensnummer: UH-2021-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en samordnad upphandling av utförandeentreprenad för två huvuddelar i projektet Klinga etapp 4 och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare. För respektive huvuddel kommer separat kontrakt tecknas med en vinnande anbudsgivare.
För huvuddel 1, som omfattar mark och elsystem kommer Norrköpings kommun att teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare.
För huvuddel 2, som avser VA, kommer Nodra AB att teckna kontrakt med vinnande anbudsgivare.