475141-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hökaren 14, Eskilstuna. Nybyggnad av lägenheter
Referensnummer: 19/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är beläget i kvarteret Hökaren 14, Eskilstuna.
Adress: Mariebergsvägen i Eskilstuna.
Objektet avser nybyggnad av lägenheter för uthyrning samt LSS boende om 6 lägenheter. Rivning av befintliga byggnader och grunder på fastigheten skall göras.
BTA nybyggnad: ca 1680m2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen