475142-2019 - KonkurrensutsättningSverige-SÖDERTÄLJE: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2088 Ramavtal (AB 04) Park- och markarbeten grönytor Södertälje
Referensnummer: TI 2018-2088
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande park och markarbeten.
Upprustning av befintliga anläggningar och nya anläggningar.
Objekt kan vara skol och förskolegårdar, bostadsgårdar, lekplatser, parker och torg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232451 Dränerings- och markanläggningar, 45236000 Markanläggning, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236230 Markanläggning för trädgårdar, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen