475155-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Professionella datorrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resurskonsulter för digital utveckling av kulturarvsområdet
Referensnummer: 2.1.1 RAÄ-2018-1184
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72590000 Professionella datorrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser att tillgodose Riksantikvarieämbetets behov av resurskonsulter för digital utveckling av kulturarvsområdet, för att som resursförstärkning bidra med kunskaper, metoder och tekniska lösningar för digitalisering som utvecklas i kulturarvsarbetet inom 8 anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultstöd för att under kortare perioder, på ett flexibelt sätt, bidra med praktiknära utveckling till nytta för aktörer inom kulturarvssektorn.
Denna upphandling avser att tillgodose Riksantikvarieämbetets behov av resurskonsulter för digital utveckling av kulturarvsområdet för att som resursförstärkning bidra med kunskaper, metoder och tekniska lösningar för digitalisering som utvecklas i kulturarvsarbetet inom 8 anbudsområden vilka beskrivs utförligare i upphandlingsdokumenten. Exempel på områden är digital strategi och utvärdering, design facilitering och innovation, webbupplevelser baserade på digitala interaktiva inslag i fysiska utställningar, immersiva teknologier och upplevelser, 3D-fångst och multisensoriska upplevelser, kunskap om samlingsförvaltningssystem, digitalisering av kulturarvssamlingar samt spelifiering.
Med resurskonsulttjänst avses i denna upphandling att konsulten förstärker köparen i löpande arbete, i ett visst projekt eller till ett visst uppdrag, som drivs av köparen. Konsultens roll är att tillföra resurser eller kompetens som köparen saknar.
I uppdragen kan också ingå utbildning och kompetensöverföring till köparen.
Förfrågningsunderlaget är formulerat på svenska sånär som på avsnittet om anbudsområden samt kompetensområden som är formulerat på engelska.