475168-2020 - ResultatSverige-Nyköping: Petroleum och destillat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Alkylatbensin och vegetabilisk sågkedjeolja
Referensnummer: 2020/1647
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09130000 Petroleum och destillat
II.1.4.
Kort beskrivning
Alkylatbensin och vegetabilisk sågkedjeolja till motor- och röjsågar.
Syfte och orientering
Skogsstyrelsen inbjuder till anbudsgivning avseende Alkylatbensin och Vegetabilisk sågkedjeolja för drift av motormanuella arbeten i skog och mark. Upphandlingen sker i överensstämmelse med detta förfrågningsunderlag och i kravspecifikationen ställda krav.
Uppskattat värde
Det nedan angivna värdet innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets totala uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till ca. 3 000 000 SEK varav 2 100 000 för Alkylatbensin och 900 000 för Vegetabilisk sågkedjeolja.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15411100 Vegetabiliska oljor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen