475186-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsupphandling elarbeten; service, reparation och underhåll
Referensnummer: UH-2019-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Årsavtalet avser ramavtal avseende elarbeten omfattande service, reparation och underhåll beställarens fastighetsbestånd.
Årsavtalet avser även i förekommande fall elarbeten tillhörande bostadsanpassningar inom beställarens fastigheter
Avtalet omfattar inte arbeten med vitvaror eller tvättstugeutrustning.
Samordningsansvar med entreprenörer inom Bygg, VS, Vent och El ingår.
Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på
Upphandlingens omfattningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen