475192-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och larmcentraltjänster
Referensnummer: 23.3-4138-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av bevakningstjänster och larmcentraltjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bevakningstjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande obligatoriska Tjänster omfattas av anbudsområde 1 Bevakningstjänster:
Ronderande bevakning
Stationär bevakning
Ordningsvakter
Larmutryckning
Följande ej obligatoriska Tjänster omfattas av anbudsområde 1 Bevakningstjänster:
Skyddsvakt
Bevakning av enskild person för dennes skydd
Säkerhetsutbildningar
Rådgivning inom skydd och bevakning
Tillhandahållande av mobilt larm för både inbrottslarm och personlarm
Larmcentraltjänster, Fjärrtjänster, Automatiska brandlarm (får endast avropas inom anbudsområde
1 om Avropet avser minst en annan ovan angiven tjänst)
Larmcentraltjänster
Del nr: 2
79711000 Larmövervakningstjänster
Följande obligatoriska Tjänster omfattas av anbudsområde 2 Larmcentraltjänster:
Följande ej obligatoriska Tjänster omfattas av anbudsområde 2:
Fjärrtjänster
Automatiska brandlarm