See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenterlösningar
Beskrivning: Upphandling omfattar två (2) olika områden: 1. Servrar och lagring Servrar och lagring omfattar hårdvara, programvara och tjänster kopplat till hårdvara som avropas för t.ex. servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor, virtualisering och hyperkonvergerad infrastruktur. 2. Nätverk och säkerhet Nätverk och säkerhet omfattar hårdvara, programvara och tjänster kopplat till hårdvara som avropas för t.ex. nätverksväxel, router, trådlösa nätverk, lastbalanserare, brandvägg, Virtual Private Network, intrångsdetektering och övervakning. Beställaren förbehåller sig rätten men förbinder sig ej att avropa dataskydd/kringutrustning, exempelvis UPS, kablage, SFP. All kommunikation i upphandlingen sker via e-Avrop. På grund av bristert i E-avrop kan inte upphandlande myndighet dela upp ansökansinbjudan i två (2) anbudsområden. OBS!Inga frågor kommer att besvaras mellan 2023-12-22 och 2024-01-07.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30230000 Datorrelaterad utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Servrar och lagring
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85727:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72300000 Datatjänster, 72317000 Datalagring
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Nätverk och säkerhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85727:Lot:2