Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Jakobsberg etapp 1.
Referensnummer: TFN-2019-3060
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Området Jakobsberg ingår i kommunens långsiktiga planering för exploatering av infrastruktur och ny bebyggelse.
I denna första etapp ska infrastrukturen anpassas och nyanläggas för exploatering av nya bostäder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling har genomförts inför kommande exploateringsområde för nya bostäder och förskola m.m. 5 st. anbud har inkommit och entreprenaden är efter anbudsutvärdering tilldelad.
Utvärdering har genomförts enligt Karlstad kommuns utvärderingsmall som innehåller krav på kvalité, miljö, arbetsmiljö, pris mfl.