Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC-MS
Referensnummer: FS 2.1.2-1854-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Procurement for a platform for global proteomics analysis based on liquid chromatography coupled to mass spectrometry
We are seeking to acquire a liquid chromatographer coupled to a high resolution mass spectrometer, as well as an off-line liquid chromatographer with fraction collection capabilities. These instruments are intended for quantitative measurement of whole proteome protein abundance in biological samples (bacterial, and animal cell lines and tissues).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38433100 Masspektrometer, 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
A plattform with LC and MS