475329-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krisberedskap-och säkerhetskonsulter.
Referensnummer: 3.3.2- 623/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av att avropa konsulttjänster inom områdena risk-, kontinuitets- och krishantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsulttjänster till Stockholms stads förvaltningar, bolag och stiftelser.
Upphandlingen syfte
Uppdraget
Uppdraget omfattar stöd inom följande delområden:
— Utvärdering och lärande av inträffade händelser, kriser eller incidenter- Strategiskt skydd av samhällsviktig verksamhet (inklusive, men inte begränsat till, Styrel)- Genomförande av risk- och sårbarhetsanalyser (såsom avses i MSBFS 2015:5)- Planering, genomförande och utvärdering av krisledningsövningar, både mindre skrivbordsövningar och mer komplexa simuleringsövningar- Utbildningar och arbete inom kris-, risk- och kontinuitetsplanering och hantering- Stöd i arbete med civilt försvar
Uppdragen kommer att omfatta både kortare uppdrag och mer kontinuerliga insatser, där uppdragens omfattning utarbetas i samråd mellan avroparen och anbudsgivaren/konsulten. Uppdrag kan t ex omfatta genomförande av förstudier och utbildningar, komma med lösningsförslag mm.
Uppdraget omfattar inte systemutveckling, konfiguration, drift, underhåll eller andra it-säkerhetssystem/it-funktions relaterade frågor.
Upphandlingens volym/omfattning
Då upphandlingen är en ny central upphandling för Stockholms stad, är det i dagsläget svårt att ange antalet uppdrag under ett avtalsår. Staden bedömer dock att den totala volymen uppgår till minst fem miljoner kronor per år. Volymen är angiven som information och innebär inget volymåtagande för framtida beställningar.
Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. I Bilaga 3, Deltagande nämnder, bolag och stiftelser, åtefinns de som har rätt att avropa från ramavtalet. Omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden organiseras om.
Anbudstidens utgång
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 12.1.2018.
12.1.2018
Anbudets giltighetstid
Lämnat anbud ska vara bindande t o m 13.7.2018.
13.7.2018.