475342-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt till anställda
Referensnummer: FS 2.1.2-2231-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att delta i ramavtalsupphandling av frukt till anställda vid Umeå universitetets verksamheter.
Upphandling avser leverans av frukt till universitetets verksamheter i Umeå kommun samt Örnsköldsvik och Skellefteå.
Övriga placeringsorter ingår ej.
Upphandlingen är delad i tre anbudsområden (för respektive kommun/ort) där anbudsgivaren kan välja att lämna anbud för ett eller flera områden.
Respektive anbudsområde utvärderas för sig och en (1) leverantör per anbudsområde kommer att antas och tilldelas kontrakt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Fruktleverans Umeå
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 03222000 Frukt och nötter, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222110 Tropisk frukt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå universitetet bedrivs i dagsläget med delvis distansarbete. Det innebär att leverans och av fruktkorgar till en början kan komma att ske i mindre omfattning än nedan angivet.
Mellan år 2017-2020 har universitetet köpt ca 130 000 kg frukt varav ca 98 000 kg Ekologisk frukt.
Totalt antal kg frukt per ort år 2017-2020:
Umeå: 127 850 kg
Skellefteå: 1 400 kg
Örnsköldsvik: 750 kg
I Umeå finns ca 90 beställande verksamheter där leverans kan komma att ske till ett flertal adress och våningsplan per verksamhet samt att en stor del av beställande verksamheter har utkörning två gånger per vecka dvs måndag och onsdag.
I Skellefteå och Örnsköldsvik sker leveranser till en adress för respektive ort. Även här kan leveranser komma att ske två gånger per vecka.
Universitetet kan inte garantera någon viss volym eller omfattning av beställningar. Ovanstående uppgift är baserat på statistik från 2020 och ska endast ses som ett riktmärke.
Fruktleverans Örnsköldsvik
Del nr: 2
Fruktleverans Skellefteå
Del nr: 3