475350-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av facility management (FM-tjänsten).
Referensnummer: UPP 2017-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att ta över och organisera driften av den befintliga FM-verksamheten på Pensionsmyndigheten till en tjänstebaserad helhetsdrift. Pensionsmyndigheten kommer under avtalstiden att tillhandahålla en professionell intern beställarfunktion.
Den efterfrågade FM-tjänsten omfattar följande områden:
Avfallshantering
Lokalvård
Internservice/Vaktmästeri/Konferensservice
Reception
Leverans av kaffe, vatten med mera
Brandskydd och systematiskt säkerhetsarbete
Behörigheter/inpassering/korthantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 75251110 Brandskyddstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster, 79990000 Diverse företagstjänster, 79992000 Receptionstjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 98340000 Bostads- och kontorstjänster, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att ta över och organisera driften av den befintliga FM-verksamheten på Pensionsmyndigheten till en tjänstebaserad helhetsdrift.
FM-tjänsten omfattar områdena avfallshantering, lokalvård, internservice/vaktmästeri/konferensservice, reception, leverans av kaffe vatten med mera, brandskydd och systematiskt säkerhetsarbete samt behörigheter/inpassering/korthantering.
Bakgrund och syfte med upphandlingen
Pensionsmyndigheten har sedan 2010 ett samverkansavtal med Försäkringskassan för bland annat fastighets- och kontorsservice eller så kallade Facility Management (nedan benämnda som FM-tjänsten, tjänster eller uppdraget). Samverkansavtalet omfattar samtliga åtta kontor, Gävle, Halmstad, Karlstad, Luleå, Stockholm, Söderhamn, Visby och Växjö med varierande omfattning.
Efter en översyn av FM-tjänsterna för Pensionsmyndighetens Stockholmskontor som genomfördes under hösten 2016/våren 2017 fattade Pensionsmyndigheten ett beslut att avsluta samverkan med Försäkringskassan för FM-tjänsterna på Stockholmskontoret för att i stället överlåta utförandet av tjänsterna till en upphandlad aktör. Samverkansavtalet med Försäkringskassan för FM-tjänsterna på Stockholmskontoret beräknas löpa ut den 10.5.2018. FM-tjänsterna på Pensionsmyndighetens övriga kontor kommer även i fortsättningen att hanteras inom samverkansavtalet med Försäkringskassan.
Pensionsmyndighetens avsikt med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör avseende hela uppdraget att täcka Pensionsmyndighetens behov av FM-tjänster på Stockholmskontoret (Pensionsmyndighetens Stockholmskontor kommer hädanefter att benämnas Pensionsmyndigheten). I uppdraget ingår också en implementering av FM-tjänsten.
De efterfrågade tjänsterna samt övriga förutsättningar beskrivs vidare i upphandlingsunderlaget.
Kort om uppdraget
Behörigheter/inpassering/korthantering
Varje område omfattar i sin tur ett antal tjänster (i förekommande fall även kallade uppgifter i upphandlingsdokumenten).
En närmare beskrivning av lokalerna, områdena och övriga förutsättningar framgår längre fram i upphandlingsunderlaget. I Bilaga 2 – Tjänstekatalog beskrivs samtliga områden som ingår i FM-tjänsten med de tjänster som anbudsgivaren förväntas utföra.