475352-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Mölndal: Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter – Projektledare Tekniska Projekt.
Referensnummer: 2017-00715
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen har målet att halvera sin energianvändning i egna lokaler till 2030 jämfört med 1995. Fokus i detta uppdrag är att som projektledare driva projekt för att energieffektivisera fastigheterna.
Uppdraget kommer att utföras inom Sahlgrenska Universitetssjukhusets (SU) olika delar som består av Sahlgrenska-, Östra-, Mölndal- och Högsbo sjukhus, Angereds sjukhus, Rättspsykiatriska kliniken Rågården, Botaniska Trädgården och Nya Regionens hus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen