475355-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad, Vinterväghållning.
Referensnummer: KS17.834
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser vinterväghållning och vårstädning av gator, vägar och GC-vägar samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning inom Lerums kommun. Entreprenaden omfattar kommundelarna Lerum, Stenkullen, Floda, Tollered, Norsesund stationsområde, Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och Sjövik, från 1 augusti 2018 och fyra år framåt. Kommunen förbehåller sig rätten att utföra vissa vinterväghållningsåtgärder inom respektive område.
Entreprenaden är uppdelad i 5 delentreprenader.
Anbudslämnare kan välja att lämna anbud på en eller flera delentreprenader.
Beställaren kommer att teckna ett avtal per delentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Objektet avser vinterväghållning och vårstädning av gator, vägar och GC-vägar samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning inom Lerums kommun. Entreprenaden omfattar kommundelarna Lerum, Stenkullen, Floda, Tollered, Norsesund stationsområde, Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och Sjövik, från 1.8.2018 och fyra år framåt om inte avtalet sägs upp enligt 1.5. Kommunen förbehåller sig rätten att utföra vissa vinterväghållningsåtgärder inom respektive område.
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
Entreprenaden är uppdelad i 5 delentreprenader enligt följande: Delentreprenad 1: omfattar saltvägnätet i Lerum, Stenkullen, Floda och TolleredDelentreprenad 2 A: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och SjövikDelentreprenad 2 B: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i Floda, söder om järnvägen, Tollered och Norsesund stationsområdeDelentreprenad 2 C: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i södra Lerum, där E20 utgör gräns mot delentreprenad 2 DDelentreprenad 2 D: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i norra Lerum, där E20 utgör gräns mot delentreprenad 2 C