Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hälsinggårdsskolan - samlokalisering av särskola
Referensnummer: KS0155/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser planering, projektering och utförande av ombyggnation av grundskola samt särskola på Hälsinggårdsskolan i Falu kommun. Falu kommun har beslutat att samlokalisera alla kommunens särskolor på Hälsingårdsskolan. Projektet innefattar total översyn samt ombyggnation av flera befintliga lokaler samt anläggning av
utemiljöer/skolgårdar och angöringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Falu kommun har beslutat att samlokalisera alla kommunens särskolor på Hälsingårdsskolan. Projektet
innefattar total översyn samt ombyggnation av flera befintliga lokaler samt anläggning av