475496-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skra Bro - etapp 1
Referensnummer: 01859/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utförandeentreprenad för utbyggnad av infrastruktur enligt ny detaljplan för Skra Bro på Hisingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I entreprenaden ingår bl.a. utförande av gator, GC-vägar och torg, breddning/vänstersvängfält av Björlandavägen, pendelparkering och busshållplatser. Därutöver ska även, VA, el, tele och datakommunikation byggas ut för att försörja de nya bostadskvarteren.