2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yttre skötsel, Armada
Beskrivning: Armada avser upphandla avtal för Yttres skötsel samt Vinterväghållning, med planerad avtalsstart Aug 2027. Annons med upphandlingsdokument beräknas finnas Q1-Q2 2027. Avtalet är ett tjänstekontrakt en del fast ersättning samt optioner på tilläggstjänster. ABFF 15 kommer vara standardvillkor. Beställaren rekommenderar intresserade anbudsgivare att göra platsbesök för att få lokalkännedom om fastigheternas geografiska spridningsområde, hinder och begränsningar: grindöppningar, skärmtak, luftledningar, topografi. Men även förvaltningsobjektets övergripande status. Behov av nollställning som exempel: rotskott, stamskott, potthål, eventuellt eftersatt underhåll av lekutrustning.
Intern identifierare: 2026-0221
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Byggentreprenader, Varor
Huvudklassificering (cpv): 77314000 Markskötsel
Ytterligare klassificering (cpv): 77211400 Trädfällning, 77341000 Beskärning av träd, 90612000 Gatsopning, 90620000 Snöröjning