See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Barn- och elevregister
Beskrivning: Upphandlingen omfattar barn, elever, vårdnadshavare och personal inom Vänersborgs kommuns förskola, pedagogisk omsorg, fritidshem, grundskola och anpassad grundskola. Systemet ska användas av administrativ personal som i dagsläget är cirka 100 personer inom exempelvis professionerna barnomsorgsplacerare, administratörer och rektorer inom förskola och grundskola/anpassad grundskola, systemförvaltare och övrig personal som behöver åtkomst till information i systemet. I dagsläget har barn- och utbildningsförvaltningen 1990 barn och 4170 elever i sina verksamheter.
Intern identifierare: D.nr: 2024/12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000