475598-2022 - ResultatSverige-Kungälv: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överföringsledning Vävra Solberga etapp 3A och 3B
Referensnummer: KS2022/0162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Etapp 3A omfattar nybyggnad av ca 2.400m överföringsledningar. Etapp 3B omfattar nybyggnad av ca 3.700m överföringsledningar
Överföringsledningarna består av vattenledning i dim ∅450 samt spillvattenledning, både självfallsledning och tryckspilledning i dim ∅315-400 mm. Objektet inkluderar schaktfria tekniker, sträckor med traditionell schakt, korsningar med allmänna vägar, återställningsarbeten mm samt en komplett avloppspumpstation med överbyggnad och reservkraftverk.
Entreprenadens omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i dess helhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen