475616-2017 - ResultatSverige-Karlskoga: Isröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning, Plogdistrikt 19.
Referensnummer: 2017-043
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90630000 Isröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en entreprenör för vinterväghållning av kommunens gator och vägar enligt villkor i denna upphandling. Entreprenaden avser snöröjning samt vid behov möjlighet till ytterligare halkbekämpning och bortforsling av snö av plogdistrikt 19.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen