475629-2022 - ResultatSverige-Järfälla: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggservice
Referensnummer: Ten 2021/743
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal beträffande byggservice i skolor, förskolor,
kulturbyggnader, lägenheter och idrottsplatser inom Järfälla kommun.
I uppdraget ingår löpande underhåll, anpassningar och renoveringar i befintliga byggnader mm. Även rivningar och mindre anläggningsarbeten kan förekomma.
Upphandlingen är uppdelad i två delar:
Del 1 Byggservice Järfälla kommun
Del 2 Byggservice Järfällahus AB
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111100 Rivning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen