See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedel Kadcyla - substansen trastuzumab emtans
Beskrivning: Avtalet omfattar läkemedlet Kadcyla innehållande den aktiva sub-stansen trastuzumab emtansin (L01FD03). --- Ang uppgift för upphandlingens värde I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömning att uppgiften om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§. Siffran "1" har angetts i fältet "Värde".
Intern identifierare: 2023-O003442
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Skydd av ensamrätt, inklusive immateriella rättigheter. Läkemedlet som upphandlats skyddas av patent, vilket innebär ensamrätt och innebär att andra leverantörer inte kan tillhandahålla en produkt som är minst likvärdig med varan. Varan säljs inte heller av andra leverantörer. Varan är ett läkemedel och har en unik verkningsmekanism för aktuell sjukdom. Förutsättningar för att tillämpa förfarandet enligt 6 kap 14§ första stycket 3dje punkten i Lagen om offentlig upphandling anses därmed vara uppfylld.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Med möjlighet för Parterna att överenskomma om att förlänga Avtalet i upp till 24 månader.