475679-2018 - ÄndringSverige-Kristinehamn: Avfallsförbränning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning av hushållsavfall
Referensnummer: Tn 2018:148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förbränning av hushållsavfall hämtat vid fastigheter inom Kristinehamns kommun (hushåll liksom företag).
Omfattning
Uppdraget omfattar följande huvudmoment: · Mottagning av inkommande brännbart avfall · Erforderlig mellanlagring · Förbränning av avfall · Återvinning/bortskaffande av samtliga restprodukter (askor, slagg, utsorterat skrot etc.)
Kristinehamns kommun har idag cirka 24 500 invånare och ombesörjer inhämtning av hushållsavfall i egen regi. Kommunen lämnar idag ca 4500 ton brännbart hushållsavfall per år till förbränning.