475679-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Träd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
18-0600 Granar till "Jul på Liseberg" 2019 ff
Referensnummer: 19/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03452000 Träd
II.1.4.
Kort beskrivning
Varje år i mitten av november slår Liseberg AB i Göteborg, Sverige upp portarna till sin vintersäsong; ”Jul på Liseberg”. Julsäsongen sträcker sig från mitten av november till årets slut. Lisebergsparken förvandlas till jul-/vinterpark med marknad, granar, miljontals ljus, tomtar, julmusik, isbana, julbodar, julbord och mycket annat.
Liseberg har behov av inköp av stora mängder granar och granris för utsmyckning av sin park.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39298910 Julgran
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen